Köpölyözés

A köpölyözés eredete

A köpölyözés sokak számára ismert lehet a hagyományos népi gyógyászatból. Ezt a technikát sokáig nem fogadták el a tudományos körökben, napjainkban azonban már több kutatás is bizonyítja hatékonyságát: többek között segíthet a krónikus deréktáji panaszokban, nyak- és vállproblémák esetén, a letapadt hegek kezelésében.

A köpölyözés hatása

A köpölyözés vákuumterápia: a bőrre felhelyezett műanyag vagy üveg köpölyharangok a negatív nyomás által felszívják a bőrt és az alatta lévő kötőszövetet. Ez az erős mechanikai inger hat a felületes fascialis rendszerre, mely által közvetett vagy akár közvetlen módon hathatunk a mélyebben elhelyezkedő fascialis struktúrákra.

De miért ilyen hatékony ez a technika?

A negatív nyomás által kialakult fokozott vérbőség jelentősen javítja az adott terület szöveti anyagcseréjét, nyirokkeringését, ezáltal segíti a gyulladásos folyamatok lezajlását, az immunrendszer működését.  A letapadt kötőszöveti elemek fellazítása révén jelentősen növelheti a mozgásterjedelmet, mozgásaink szabadabbá, harmonikusabbá válnak. Ez az erős mechanikai inger aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely tovább csökkenti a myofascia fokozott tónusát és mindezen hatás együttesen csökkenti a fennálló fájdalom mértékét.

A jótékony hatások mellett kezelés közben a páciensek tapasztalhatnak úgynevezett vegetatív tüneteket, mint pl.: lokális melegségérzés a kezelt területen, viszketés, izzadás. A kezelést követően a köpölyözött terület érzékeny lehet akár érintésre is, gyakran előfordul izomláz-szerű átmeneti kellemetlen érzet.

Köpölyözési technikák

A köpöly mind preventív, azaz megelőző és rehabilitációs céllal is alkalmazható, akár mozgásszervi panaszok esetén, de szépészeti igénnyel is. Nincsen egységes kezelési protokoll, inkább irányelvekről beszélhetünk – a kezelés minden esetben teljesen egyénre szabott.

Alapvetően két fő köpölyözési típus van: a statikus vagy ültetett, illetve a csúsztató köpölyözés.

A statikus/ültetett köpölyözés esetén a kezelendő területre „ültetjük” a köpölyharangokat egy speciális eszköz segítségével. A kezelési idő ilyenkor maximum 2-3 perc egy területen, már ennyi idő alatt is jelentősen nő a kezelt terület vérellátása. A statikus köpöly jellemzően nyomot hagy, lokális vérömleny alakul ki a köpöly helyén, amely az egyéni érzékenységtől függően néhány napon belül elmúlik.

A csúsztató köpölyözéshez jellemzően szilikon eszközöket használunk. A kezelt területen masszázsolajat használunk, amely által ritmikusan tudjuk mozgatni a köpölyt viszonylag nagy felületeken is.

A köpölyözés mozgással összekötve, avagy a mobilizációs köpölyözés

Mind a statikus, mind a csúsztató köpölyt használhatjuk egyéb technikákkal kombinálva, így aktív mozgással egybekötve is. Ilyenkor jellemzően a problémát jelentő mozdulat közben, vagy a panaszos testhelyzetben végezzük a köpölyözést az adott izomlánc mentén. Ezzel a technikával még inkább fokozhatjuk a myofascia aktivitását, egyben funkcionálisan kezeljük a problémát.

Mikor kerülendő a köpölyözés?

Bár a köpöly széles körben használható szinte az egész test területén, bizonyos esetekben megfontolandó az alkalmazása. Kontraindikált daganatos megbetegedés, lázas állapot esetén, ha a páciens epilepsziával küzd, esetleg pacemaker beültetése volt, fokozott vérzékenység, trombózisveszély esetén, kezeletlen magas vérnyomás és cukorbetegség fennállásakor. Bizonyos állapotoknál, pl. várandósság idején mérlegelendő az alkalmazási terület megválasztása (hason és deréktájon ilyenkor nem használhatjuk). A kiemelkedő anyajegyek, visszerek, gyulladt vénák felett és nyílt sebeken lokálisan nem alkalmazható a köpölytechnika.